«Креативність та ментальне здоров’я. Wellbeing як засіб підтримки ментального здоров’я» - психологічний семінар
підготували та провели практичний психолог Неля Шевчун та вчитель трудового навчанння Ольга Опанасенко
«Креативність та ментальне здоров’я. Wellbeing як засіб підтримки ментального здоров’я» - психологічний семінар за такою темою та майстерклас «Наповнюйся!» з виготовлення свічки з вощини для педагогів Лосинівського ЗЗСО підготували та провели практичний психолог Неля Шевчун та вчитель трудового навчання Ольга Опанасенко. Як бути стійкішими, якісніше проживати своє життя, використовуючи креативні гнучкі підходи до тих непростих умов сьогодення. Як бути творцем серед бурі – таким був меседж зустрічі. У виховній, викладацькій сфері кожен педагог більше борець, оскільки обмежений певними рамками, схемами, інструкціями. І дуже складно привносити щось своє, особливе, цікаве, працюючи зі своїм життям і з іншими людьми. «Як стати творцем посеред бурі?» - відповідь на таке питання намагалися спільно відшукати учасники зустрічі. Як привчити себе у будь якій ситуації шукати креативне рішення, бути не заручником обставин, а їх співавтором. Креативність, закладена самою природою, – це здатність не тільки породжувати незвичайні ідеї, відхилятися від традиційних схем мислення, швидко вирішувати проблемні ситуації, а й робити це корисним для нашої реальності. Неля Шевчун підкреслила, що кожна людина на питання «Наскільки ви вважаєте себе креативним за 5 бальною шкалою» повинна відповідати – на 5 балів, я вважаю себе креативним, я дозволяю собі бути нестандартним. Адже з дозволу на творчість починається шлях до самореалізації, до творчого успіху. Потреба в грайливості, відходу від шаблонів – це одна з основних потреб людини. Як це пов’язано з нашою резилієнтністю? У важких ситуаціях здатність мислити і діяти креативно є рятівною, адже дозволяє помічати можливості певної ситуації, а не її ризики.
Інший меседж, який опрацьовували на зустрічі, звучав так: зв’язок успіху, гарного ментального здоров’я та психологічної безпеки на роботі, в колективі. В атмосфері психологічної безпеки співробітники схильні висувати більше креативних ідей, що веде до появи нових продуктів і послуг. Якщо в колективі довіра, відкритість, підтримка ініціатив, співпраця, тоді позитивні емоції у співробітників піднімаються на вершину, що покращує нашу стійкість. Дослідження професорки психології Університету Північної Кароліни Барбари Фредріксон підтверджують, що позитивні емоції, такі як довіра, цікавість і впевненість, розширюють свідомість. Продуктивність праці зростає, є місце інноваціям і новим підходам у вихованні, навчанні підростаючого покоління.
Практичний кейс зустрічі включав вправи з практики стабілізації емоційного стану, руханки, вправи на відчуття єдності групи, довіри, релаксаційні етюди.
Логічним завершенням зустрічі став майстерклас з виготовлення свічки- оберега з вощини та пакування «Мішечка щастя». Разом з майстринею рукоділля Ольгою Опанасенко педагоги опрацьовували метод створення свічки-оберега і побували в ролі майстра, закладаючи позитивну енергію у виріб. Свіча зберігає тепло рук ,позитивну енергію. А медовий аромат заспокоює. Зцілює… «Мішечок щастя», який отримали учасники від коучів, кожен зможе доповнити чимось своїм, потаємним.
Головне, що отримали учасники семінару – це підсилення віри в свою креативність, відчуття безпеки та підтримку людей, які працюють поруч кожного дня. Бути творцем посеред бурі, шукати рятівні підказки, можливості ситуації, в якій ми всі знаходимось – цьому навчались, це прагнули усвідомити.
Вдячна кожному, хто відгукнувся, розуміє важливість і актуальність на сьогодні теми ментального здоров’֦я та психологічної підтримки, прийшов на зустріч, адже ми, педагоги, навчаємось протягом життя, тим самим даємо підтримку іншим. Хотілося б бачити на навчальних психологічних семінарах всіх членів педагогічного колективу, стовідсотково. Можливо ще є коливання, а чи потрібно цю інформацію брати до уваги, чи важливо це? Я сам собі психолог… Думаю час все розставить на свої місця. Готуємось до нової активності, надихаємось підтримкою колег.
При підготовці до психолого-педагогічного семінару було використано матеріали платформи Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?» https://howareu.com/ та платформи 4 People освітній проект https://www.facebook.com/educationalproject4people/. Безмежно вдячна Олена Антоненко - директорці Навчально-методичного центру психологічної служби у системі освіти Чернігівської області, Олені Тимошенко